Douglas County Dirt Track

James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night...
James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseb...
Ferrando And Points Score Friday Night Wins At Ros...
James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night...

James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night...

7/1/2024 -
James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night Wins At DCDT By Ben Deatherage (Photo Courtesy Of Michelle Bowman) Roseburg, Oregon—The Douglas Coun
James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseb...

James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseb...

6/20/2024 -
James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseburg WWS Winning Accounts By Ben Deatherage (Photo Courtesy of Jeremy Means) Roseburg, Oregon—Round f
Ferrando And Points Score Friday Night Wins At Ros...

Ferrando And Points Score Friday Night Wins At Ros...

6/9/2024 -
Ferrando And Points Score Friday Night Wins At Roseburg By Ben Deatherage (Photo Courtesy of Sam Pizzolato) Roseburg, Oregon- The Douglas County Dirt

-

James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night Wins At DCDT

James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night Wins At DCDT

7/1/2024
James, Shandy, And Dickenson Capture Friday Night Wins At DCDT By Ben Deatherage (Photo Courtesy Of Michelle Bowman) Roseburg, Oregon—The Douglas County Dirt Track was back in action on Friday, June 28th, for another thrilling round of racing. The night was a showcase of...more
James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseburg WWS Winning

James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseburg WWS Winning...

6/20/2024
James, Berkeley, And Killingsworth Double Up Roseburg WWS Winning Accounts By Ben Deatherage (Photo Courtesy of Jeremy Means) Roseburg, Oregon—Round four of the 2024 IMCA Wild West Speedweek took place on Tuesday, June 18th, at the Douglas County Dirt Track. A full pit...more
Dominic Scelzi Produces First NARC Win of Season at Grays Harbor

Dominic Scelzi Produces First NARC Win of Season at Grays Harbor...

6/18/2024
(Photo by Donna Peter) Inside Line Promotions – ELMA, Wash. (June 18, 2024) – Dominic Scelzi earned his first NARC 410 Sprint Car Series feature victory of the season on Sunday to wrap up the Fastest Five Days in Motorsports. It was his best result during a busy week that...more
June 13th, 2024 NARC "The Race to the Dirt Cup" at the Douglas Co

June 13th, 2024 NARC "The Race to the Dirt Cup" at the Douglas Co...

6/11/2024
Thursday, June 13th, 2024 Come check out the NARC 410 Sprint Cars "Road to Dirt Cup" & the NW Focus Midgets Presented by Lithia of Roseburg. Adult General Admission - $35 SR General Admission (55+) - $30 Military General Admission - $30 Child General Admission (12-15) -...more

7/4/2024 - Douglas County Dirt Track

7/4/2024 - Douglas County Dirt Track

Roseburg, OR

Race #10 | Firework 50 / Coors Light I5 Series

Firework 50 / Coors Light I5 Series
50/50 fundraiser: Oxford House

Firework 50 at the Douglas County Dirtrack brings back Coors Light I5 Series. These are some of the fastest Late Model Stock Cars on Dirt. These high horsepower full bodied cars are a show you won't want to miss. Fireworks to follow the night's racing.

5:00 PM - Drivers Meeting
5:30 PM - Wheel Pack
6:00 PM - Hot Laps

WATCH LIVE @ www.fastfour.tv

Classes

  • Late Models15 entries
  • Dwarf Cars21 entries
  • Street Stocks7 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Late Models

50 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 22S Collen Winebarger Collen Winebarger Corbett, OR Corbett, OR 6
2 4 46 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR 2
3 5 13 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 2
4 3 5 Justin Duty Justin Duty Molalla, OR Molalla, OR -1
5 9 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR 4
6 14 71 Cory Yeack Cory Yeack Crawfordsville, OR Crawfordsville, OR 8
7 8 4E Trent Elliott Trent Elliott La Pine, OR La Pine, OR 1
8 2 9 Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR -6
9 15 272 Miles Deubert Miles Deubert Medford, OR Medford, OR 6
10 13 42 John Duffie John Duffie Medford, OR Medford, OR 3
11 12 03 Doug Mott Doug Mott 1
12 11 21 Steve Moore Steve Moore Scio, OR Scio, OR -1
13 10 88 John Gamell John Gamell Brush Prarie, WA Brush Prarie, WA -3
14 1 18 Mclain Beaudoin Mclain Beaudoin Lebanon, OR Lebanon, OR -13
15 6 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR -9
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR 1
2 6 5 Justin Duty Justin Duty Molalla, OR Molalla, OR 4
3 5 13 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 2
4 4 22S Collen Winebarger Collen Winebarger Corbett, OR Corbett, OR -
5 3 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR -2
6 1 21 Steve Moore Steve Moore Scio, OR Scio, OR -5
7 7 42 John Duffie John Duffie Medford, OR Medford, OR -
DNS 8 272 Miles Deubert Miles Deubert Medford, OR Medford, OR -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 18 Mclain Beaudoin Mclain Beaudoin Lebanon, OR Lebanon, OR 3
2 6 46 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR 4
3 5 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 2
4 2 4E Trent Elliott Trent Elliott La Pine, OR La Pine, OR -2
5 1 88 John Gamell John Gamell Brush Prarie, WA Brush Prarie, WA -4
6 7 03 Doug Mott Doug Mott 1
7 3 71 Cory Yeack Cory Yeack Crawfordsville, OR Crawfordsville, OR -4
All transfer
2 Laps

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 5 Justin Duty Justin Duty Molalla, OR Molalla, OR 15.080
2 1 46 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR 15.194
3 12 13 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 15.281
4 8 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 15.378
5 9 22S Collen Winebarger Collen Winebarger Corbett, OR Corbett, OR 15.653
6 6 18 Mclain Beaudoin Mclain Beaudoin Lebanon, OR Lebanon, OR 15.893
7 14 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR 15.945
8 7 71 Cory Yeack Cory Yeack Crawfordsville, OR Crawfordsville, OR 16.141
9 15 9 Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR 16.374
10 13 4E Trent Elliott Trent Elliott La Pine, OR La Pine, OR 16.699
11 4 21 Steve Moore Steve Moore Scio, OR Scio, OR 16.960
12 3 88 John Gamell John Gamell Brush Prarie, WA Brush Prarie, WA 17.062
13 10 42 John Duffie John Duffie Medford, OR Medford, OR 17.210
14 2 03 Doug Mott Doug Mott 17.285
15 11 272 Miles Deubert Miles Deubert Medford, OR Medford, OR

Dwarf Cars

25 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 9S Josh King Josh King Medford, OR Medford, OR 9
2 2 01 Chris Kress Chris Kress Roseburg, OR Roseburg, OR -
3 5 55S Colby Bergquist Colby Bergquist Central Point, OR Central Point, OR 2
4 6 8O Kyle Pope Kyle Pope Winchester, OR Winchester, OR 2
5 18 26S Cadyn Smith Cadyn Smith Medford, OR Medford, OR 13
6 14 72 Jacob Daniels Jacob Daniels Creswell, OR Creswell, OR 8
7 20 51S Chuck Lahorgue Chuck Lahorgue Grants Pass, OR Grants Pass, OR 13
8 17 17S Andy Nelson Andy Nelson Roseburg, OR Roseburg, OR 9
9 19 87R Cody Ramsey Cody Ramsey Roseburg, OR Roseburg, OR 10
10 4 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR -6
11 13 99 Trevor Coats Trevor Coats Springfield, OR Springfield, OR 2
12 1 25S Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR -11
13 8 2 Tyler Sparks Tyler Sparks Roseburg, OR Roseburg, OR -5
14 16 04O Bryson Smith Bryson Smith Portland, OR Portland, OR 2
15 9 5S Travis Gergel Travis Gergel Grants Pass, OR Grants Pass, OR -6
16 12 21JR Vinny Debenedetti Vinny Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR -4
17 15 5 Danny Altom Danny Altom Lebanon, OR Lebanon, OR -2
18 3 71S Chad Cardoza Chad Cardoza Medford, OR Medford, OR -15
19 7 8 Brenden McMaster Brenden McMaster Roseburg, OR Roseburg, OR -12
20 11 98 Erin Morgenstern Erin Morgenstern Roseburg, OR Roseburg, OR -9
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 55S Colby Bergquist Colby Bergquist Central Point, OR Central Point, OR 3
2 6 71S Chad Cardoza Chad Cardoza Medford, OR Medford, OR 4
3 3 8 Brenden McMaster Brenden McMaster Roseburg, OR Roseburg, OR -
4 5 9S Josh King Josh King Medford, OR Medford, OR 1
5 2 99 Trevor Coats Trevor Coats Springfield, OR Springfield, OR -3
DNS 7 5 Danny Altom Danny Altom Lebanon, OR Lebanon, OR -
DNS 1 10S Fred Hay Fred Hay Eagle Point, OR Eagle Point, OR -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 25S Camden Robustelli Camden Robustelli Medford, OR Medford, OR 2
2 1 8O Kyle Pope Kyle Pope Winchester, OR Winchester, OR -1
3 5 2 Tyler Sparks Tyler Sparks Roseburg, OR Roseburg, OR 2
4 4 98 Erin Morgenstern Erin Morgenstern Roseburg, OR Roseburg, OR -
5 7 72 Jacob Daniels Jacob Daniels Creswell, OR Creswell, OR 2
6 2 04O Bryson Smith Bryson Smith Portland, OR Portland, OR -4
7 6 26S Cadyn Smith Cadyn Smith Medford, OR Medford, OR -1
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 01 Chris Kress Chris Kress Roseburg, OR Roseburg, OR 1
2 6 8S Trevor Davis Trevor Davis Central Point, OR Central Point, OR 4
3 1 5S Travis Gergel Travis Gergel Grants Pass, OR Grants Pass, OR -2
4 3 21JR Vinny Debenedetti Vinny Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR -1
5 7 51S Chuck Lahorgue Chuck Lahorgue Grants Pass, OR Grants Pass, OR 2
6 4 17S Andy Nelson Andy Nelson Roseburg, OR Roseburg, OR -2
7 5 87R Cody Ramsey Cody Ramsey Roseburg, OR Roseburg, OR -2
All transfer

Street Stocks

20 Laps

A Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 04 Rod McCombs Rod McCombs Albany, OR Albany, OR 3
2 5 20TH Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
3 3 16 Shannon Collins Shannon Collins Magalia, CA Magalia, CA -
4 1 32 Tahlan Rogers Tahlan Rogers Albany, OR Albany, OR -3
5 2 55 Dyllan Siewell Dyllan Siewell Bandon, OR Bandon, OR -3
6 7 54 Scott Lehman Scott Lehman Yoncalla, OR Yoncalla, OR 1
7 6 74 Sam Taylor Sam Taylor -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 20TH Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
2 4 04 Rod McCombs Rod McCombs Albany, OR Albany, OR 2
3 6 16 Shannon Collins Shannon Collins Magalia, CA Magalia, CA 3
4 3 55 Dyllan Siewell Dyllan Siewell Bandon, OR Bandon, OR -1
5 7 32 Tahlan Rogers Tahlan Rogers Albany, OR Albany, OR 2
6 5 54 Scott Lehman Scott Lehman Yoncalla, OR Yoncalla, OR -1
7 1 74 Sam Taylor Sam Taylor -6

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 04 Rod McCombs Rod McCombs Albany, OR Albany, OR
2 5 55 Dyllan Siewell Dyllan Siewell Bandon, OR Bandon, OR
3 4 20TH Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
4 6 74 Sam Taylor Sam Taylor
5 1 54 Scott Lehman Scott Lehman Yoncalla, OR Yoncalla, OR
6 7 16 Shannon Collins Shannon Collins Magalia, CA Magalia, CA
7 2 32 Tahlan Rogers Tahlan Rogers Albany, OR Albany, OR



Driver Registration Buy Tickets!





Big Foot Beverage
Cascade Credit Union
Douglas Co Fairgrounds
Fast 4
Ignite
Industrial Finishes
Lithia Chrystler
Lithia Ford
Roseburg Honda
Roseburg Outlaw
Styles
Tonka X
Upqua Sand
Western Equipment Supply
Bucks
Flo Racing
IMCA.tv
Clint Newell Auto Group
Iron Head Sprints
Malicious Monster Trucks
NARC Racing Series
Wingless Sprint Series
Double R
Trixies
BR Auto Wrecking
Bunnells Overhead Door
IBEW
Mast Machinery
Performance Fab
REV Auto Body
Roseburg
Roseburg Forest
Royal Flush Services
Seven Feathers Casino
Swanson Group
Umpqua Ambulance
Value Clean
Zack Scoglie